Warunki pracy silników z zapłonem iskrowym zasilanych przez odpowiednio dobraną i sprawną technicznie instalację gazową tylko nieznacznie różnią się od warunków panujących w silniku spalającym benzynę. Paliwo gazowe ma większą liczbę oktanową od benzyny, spalając się tworzy mniej szkodliwych związków. Co bardzo istotne, LPG nie powoduje spłukiwania oleju z gładzi cylindrów i jego rozcieńczania w misce olejowej. Film olejowy naniesiony na części trące utrzymuje się długo chroniąc elementy przed skutkami tarcia. Należy podkreślić, że w silniku zasilanym gazem przepracowany olej badany organoleptycznie jest mniej zanieczyszczony, w porównaniu z olejem, gdy silnik pracuje na benzynie.


Specjalne oleje „gazowe” produkowane są na bazie mineralnej i mogą być stosowane do silników zasilanych LPG lub metanem. Produkty te zostały opracowane w celu ochrony silnika przed wysokimi temperaturami osiąganymi podczas spalania frakcji gazowej. W hasłach reklamowych towarzyszącym tej grupie wyrobów podkreślane są te same zalety jak przy olejach konwencjonalnych. Oleje „gazowe” chronią silnik przed zużyciem. Mają własności myjące, dzięki czemu ograniczają tworzenie się nagaru, szlamu i innych osadów w silniku. Zapobiegają zabrudzaniu się pierścieni tłokowych. Wreszcie chronią silnik przed korozją i rdzą. Producenci tych olejów zalecają wymianę po przejechaniu dystansu 10 tysięcy kilometrów. Większość olejów ma klasę lepkości 15W-40. Krajowe oleje „gazowe” nie mają oznaczeń klasyfikacji jakościowej, natomiast produkty zagraniczne noszą oznaczenia specyfikacji jakościowej np. CCMC G 4, API SG, API SJ, UNI 20153, Fiat 9.55535.

Eksperci twierdzą, że do smarowania jednostki napędowej wystarczą oleje zalecane przez fabrykę, przeznaczone dla danego typu silnika. Jednak specjalnie sformułowane oleje „gazowe” mogą nieco spowolnić niekorzystne procesy wynikające z odmiennej pracy układu zasilania paliwem gazowym, mogą również zneutralizować wpływ zanieczyszczeń zawartych w niedokładnie oczyszczonym gazie.

Zasadniczo nie istnieją ważne przesłanki uzasadniające użycie specjalnego oleju z dopiskiem „Gas” do smarowania silników, których paliwem jest LPG, po okresie eksploatacji na dotychczas stosowanym oleju silnikowym. Niektórzy znawcy przedmiotu głoszą pogląd, że specjalne oleje do smarowania silników spalinowych zasilanych LPG to raczej chwyt marketingowy niż wynikający z potrzeb technicznych.

 

 

W przypadku zamówienia prosimy o wypełnienie formularza lub kontakt telefoniczny.